Lale Aytaman Hayatı Kimdir

Lale Aytaman Hayatı Kimdir

Lale Aytaman 1995 yılında ANAP’tan Muğla milletvekili seçilmiştir. TBMM Kadının Statüsünü Araştırma Komisyonu Başkanlığı yapmıştır.


TBMM ANAP Grup Yönetim Kurulu üyeliği ve ANAP Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliklerine seçilmiştir. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) ve Batı Avrupa Birliği Milli Heyet Üyeliği yapmıştır.


AKPM’de bir Komisyon Başkanlığına seçilen ilk Türk Milletvekili olarak “Çevre, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Komisyonu” Başkanlığı yapmıştır. Halen AKPM onur üyesidir.


Lale Aytaman 1994-1995 yıllarında Muğla Valisi olarak Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Planlamalar Kongresi Türk Milli Heyeti Başkanlığı yapmış, Avrupa Planlamaları Çalışma Grubu başkan yardımcısı olmuştur.

Muğla İlinde kadının el emeğinin değerlendirilmesi ve tütüne alternatif projler geliştirilmesi kapsamında, geleneksel dokumacılığın korunması için Yeşilyurt Modelini oluşturmuş ve MELSA yı kurmuştur (Muğla El Sanatları). Muğla Üniversitesinin kurulması, çevreye yönelik faaliyetleri ile öne çıkmıştır.


Lale Aytaman 1975-1980 yılları arasında Kocaeli senatörlüğü yapan Dr.Abdullah Köseoğlu, babasıdır. Eski başbakanlardan Nihat Erim dayısıdır.

Lale Aytaman Biyografisi


Lale Aytaman Biyografisi

Emekli Büyükelçi Reha Aytaman ile evlidir. Osman Aytaman (End. Müh) adlı bir oğlu vardır.Valilik döneminde yaşadığı anıları, Turkuvaz Kitap’tan çıkan İğneli Koltukta Dört Buçuk Yıl adlı kitapta toplamıştır.


Lale Aytaman 1944 yılında İstanbul’da doğdu. 1991-1995 arasında Muğla Valisi olarak görev yapan Türkiye’nin ilk kadın valisidir.


Lale Aytaman İstanbul Avusturya Kız Lisesi’inden mezun olduktan sonra 1962 Phoenix, Arizona’da AFS öğrenci değişimi programına katılmıştır. İstanbul Üniversitesi Alman dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuş, ve Hamburg’da Alman Dili ve Edebiyatı doktorası yapmıştır.


Lale Aytaman Ankara Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak Almanca dersler vermiştir.6 Temmuz 1991 tarihinde Muğla Valiliği görevine getirilmiş ve bu görevi 1995 yılına kadar sürdürmüştür.

Etiketler: