Hande Yener Kimdir – Boyu kilosu kaç, Kaç yaşında, aslen nereli

Pop müziğinin güçlü selerinden Hande Yener kimdir aslen nereli, boyu kilosu kaç, sevgili kim? gibi bütün özel sorulara yanıt yazımızın devamında yer almaktadır..

Hande Yener Hayatı

Hande Yener, besteci, şarkıcı ve söz yazarıdır. Asıl adı Makbule Hande Özyener’dir. 12 ocak 1973 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Türk pop müziğine büyük katkı sağlamıştır ve pop müzik dendiğinde akla gelen ilk isimler arasındadır.

Kendinden büyük bir kız kardeşi vardır ve her zaman, her konuda dsteğini esirgememiştir. Liseyi İstanbul’da bitirdikten sonra bir evlilik yaptı ve ‘Çağın’ adını verdiği oğlunu küçük yaşta kollarına aldı. Fakat evliliği uzun sürmedi ve 1994 yılında eşinden boşandı. Evliyken satış sorumlusu olduğu mağazaya gelen Hülya Avşar ile tanıştı. Hülya Avşar sayesinde 1992 yılında Sezen Aksu’yla yolları kesişti. Yaklaşık olarak 2 yıl boyunca Sezen Aksu’nun vokalistliğini ve asistanlığını üstlendi. 40 konserde Sezen Aksu’nun yanında oldu ve vokal yaptı. 1993 senesinde Sezen Aksu’nun yanından ayrılma kararı alarak, ünlü şan eğitmeni Erdem Siyavuşgil’den dersler almaya başladı. Yine aynı dönemde Cem Özer’in Tv programında şarkı söyledi.

hande yener kimdir

Çeşitli barlarda 3 yıla yakın bir süre şarkı söyledi. Sonrasında İstanbul’a dönen Yener, 2 yıl süren repertuar araştırmasından sonra Altan Çetin ile çalışma kararı aldı. 8 ay süren çalışmasının ardından ilk albümü olan ‘Senden İbaret’i’ 2000 yılında çıkardı. Bu süre zarfında Hakan Altun, Ercüment Vural gibi dönemin popüler şarkıcılarıyla çalıştı. 2002 yılında çıkardığı ‘sen Yoluna Ben Yoluma’ albümü ile birinci sıralarda yerini aldı ve başarısıyla herkesi mest etmeyi başardı.

Bu şekilde müzik dünyasında kalıcı olduğunu gözler önüne serdi. 2004 senesinde ‘Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor’ albümüyle dönemin en çok dinlenen parçası ünvanını alarak başarısını kanıtladı. 2006 yılında tanıştığı dünyaca ünlü yönetmen Luca Tommassini ile albüm çalışmaları başlattı ve birbirinden kaliteli kliplere imza attı. Aynı dönemde ‘Apayrı’ klibini çıkardı ve alışılmışın dışında olan bu albümle risk alarak büyük bir başarı yakaladı. 2007 yılında ‘Nasıl Delirdim’ albümünü çıkarttı. Bu albüm sayesinde elektronik müziği başarılı bir şekilde uygulama fırsatı buldu. Romeo adlı klibi büyük yankı uyandırdı ve zirvede uzun süre kaldı.

Etiketler: , , ,