Erkin Koray Biyografisi Kimdir

Erkin Koray Biyografisi Kimdir

Erkin Koray 1967 yılında Erkin Koray Dörtlüsü grubu ile, bir yüzünde Kızları da Alın Askere, diğer yüzünde de Aşk Oyunu adlı şarkıların bulunduğu 45’lik ile büyük beğeni topladı.

70’li yıllara gelindiğinde artık müzik tarzını halka benimsetmiş ve şöhreti yakalamış olan Erkin Koray, Yeraltı dörtlüsü adlı grubu ile çalışmalarına devam etti.
Bu yıllarda birer senen ara ile, Erkin Koray Süper Grup, Ter ve Stop! Erkin Koray gruplarını kurdu.
Erkin Koray bu yıllarda, İlahi Morluk, Aşka İnamıyorum, Mesafeler, Züleyha, Silinmeyen Hatıralar, Şaşkın ve Fesuphanallah gibi şarkılarla, listelerde üst sıralarda yer aldı.

Erkin Koray Lise yılların arkadaşlarıyla birlikte amatör bir müzik grubu kurmuştur. Aynı zamanda rock müzik eşliğinde kullanabilmek için elektro bağlamayı da icat etmiştir. Dönemin İngilizce içeren ilk 45’lik plağını çıkarmıştır.

Erkin Koray Hayatı


Erkin Koray Hayatı

Erkin Koray aynı zamanda birçok türküyü yeniden derlemiştir. Erkin Koray, askeri görevini 1963–1965 yılları arasında yapmıştır. Askerde de müzikle ilgilenen Koray Ankara’da Hava Kuvvetleri Caz Orkestrası‘nda Solist ve Gitarist olarak yaptı.
Erkin Koray 24 Haziran 1941 İstanbul doğumludur. Küçük yaşlarda piyano hocası olan annesinden piyano çalmayı öğrendi. Daha sonra annesinin desteği üzerine gitar çalmayı öğrendi. İstanbul Alman Lisesi’nde eğitim aldı.
24 Haziran 1941 tarihinde, İstanbul‘da dünyaya geldi. Müziğe, annesi Vecihe Koray‘dan piyano dersleri alarak başladı.
Erkin Koray lise yıllarında gitara yönelen Koray, İstanbul Alman Lisesi‘nde okuduğu yıllarda kurduğu amatör bir müzik grubu ile, popüler şarkıları çalmaya başladı.
Lise eğitimini tamamladıktan sonra da müzikten kopmadı ve ilk profesyonel grubu Erkin Koray ve Ritimcileri 1959 yılında kurana dek, yarı amatör yarı profesyonel olarak çalışmalarına devam etti.

Etiketler: , , ,